Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

IGA-5

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Kwi 28, 2003 2:51 pm    Temat postu: IGA-5 Odpowiedz z cytatem

Qrna jestem wku¼wiony bo co¶ pokrêcilem i nie mam pierwszej sekundy lotu rakiety na SR "IGA-5" Evil or Very Mad

Spadochron siê otworzy³ ale zrobi³ siê kalafior Evil or Very Mad






film : http://www.pirotechnika.one.pl/IGA5s/IGA5s.mpg


Pozdr. A

PS. Film mozê byæ pæ¼niej . Nie wiem, mo¿e nie co zbyt silny wiatr "wykrzywi³" tor lotu rakiety Question
Powrót do góry
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Wto Kwi 29, 2003 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation
Z Tym wiatrem to masz racjê, zawsze na aktywnym odcinku toru lotu nastêpuje znoszenie pod wiatr. Jest to normalne zjawisko dla rakiet niekierowanych stabilizowanych aerodynamicznie. Sam stwierdzi³em ju¿ dawno temu, ze nawet skierowanie wyrzytni z wiatrem niewiele daje, lot zawsze bêdzie pod wiatr. Nos siê zawsze ustawia zgodnie z wypadkowym wektodem prêdko¶ci.
Pozdrowienia Very Happy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Wto Kwi 29, 2003 6:53 pm    Temat postu: Wiatr... Odpowiedz z cytatem

kermit napisa³:
K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation
Z Tym wiatrem to masz racjê, zawsze na aktywnym odcinku toru lotu nastêpuje znoszenie pod wiatr. ...


Wiatr by³ tak silny, ¿e po raz piewrszy gasi³ mi dwa razy stopinê. Zosta³a tak krótka, ze nie zd±¿ylem w³±czyæ kamery Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Pozdr. A
Powrót do góry
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Sro Kwi 30, 2003 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kermit napisa³:

zawsze na aktywnym odcinku toru lotu nastêpuje znoszenie pod wiatr. Very Happy

Znoszenie jest tym wiêksze im wiêksza jest powierzchnia usterzenia dlatego nie mo¿na z tym przesadzic.
pozdrawiam. L.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Kwi 30, 2003 6:06 pm    Temat postu: S³abeusz Odpowiedz z cytatem

Hm .... my¶lalem ju¿ , ¿e zrobic dla mnie nowy SR to tyle co wypiæ kawê Cool i ....... zawiodlem siê Confused

Mia³ to byc silnik SR "S³abeusz" ale .......sami zobaczcie. Masa paliwa 660 gram. Pierwszy cz³on zapali³ sie prawidlowo ( paliwo od SR IGA5 ) . Zapalilo tez siê paliwo inhibitowane na zewnatrz ( masa 330 gram ) i ........ kicha Razz . Ale traktujê to jako "rozrywkow±" próbê Wink




Film: http://www.pirotechnika.one.pl/www2/Slabeusz/Slabeusz.mpg


Pozdr. A
Powrót do góry
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Sro Kwi 30, 2003 10:03 pm    Temat postu: IGA 5 Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation
Musia³em siê dzisiaj od PIT oliæ od fiskusa i nie by³o mnie wcze¶niej.
Pirotechman zajrzyj do skrzynki Smile Exclamation
Widzê ¿e s± niejakie trydno¶ci z zachowaniem stabilno¶ci lotu rakiety. Mam puytanie do Pirotechmana: czy masz na kompie cad2000 albo 14.stkê? Jezeli tak to pu¶æ na moj± skrzynkezcipowane rysunki rakiety, a spróbujê znale¼æ po³o¿enie ¶rodka ciê¿ko¶ci przed startem, co mo¿na pó¼niej na poligonie sprawdziæ ³atwo do¶wiadczalnie.
Je¿eli ¶rodek ciê¿ko¶ci rakiety bêdzie znajdowa³siê w pewnym przedziale d³ugo¶ci to nie powinno byæ problemów ze stabilno¶ci± lotu.
Po³o¿enie ¶rodka ciê¿ko¶ci trzeba sprawdziæ na gotowej do startu rakiecie.
Widzia³em ,¿e podobne problemy mia³ knod.
Mo¿e nale¿a³oby ruszyæ temat "stabilno¶æ rkiety", w obawie o ca³o¶æ szyb w aglomeracjach miejskich Laughing Question

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Sro Kwi 30, 2003 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety muszê spadaæ Sad
DOZO maniana z rana

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Kwi 30, 2003 10:20 pm    Temat postu: Re: IGA 5 Odpowiedz z cytatem

kermit napisa³:

Mo¿e nale¿a³oby ruszyæ temat "stabilno¶æ rkiety", w obawie o ca³o¶æ szyb w aglomeracjach miejskich Laughing Question



Do najbli¿szej "agromeracji" mam 6 km Wink . Do najblizszego budynku ponad 1 km. Tak , trzeba przy³o¿yæ siê nie co do wywa¿enia rakiety.


Pozdr. A
Powrót do góry
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Sro Kwi 30, 2003 10:48 pm    Temat postu: Re: IGA 5 Odpowiedz z cytatem

kermit napisa³:

Je¿eli ¶rodek ciê¿ko¶ci rakiety bêdzie znajdowa³siê w pewnym przedziale d³ugo¶ci to nie powinno byæ problemów ze stabilno¶ci± lotu.
Po³o¿enie ¶rodka ciê¿ko¶ci trzeba sprawdziæ na gotowej do startu rakiecie.
Widzia³em ,¿e podobne problemy mia³ knod.
Mo¿e nale¿a³oby ruszyæ temat "stabilno¶æ rkiety", w obawie o ca³o¶æ szyb w aglomeracjach miejskich Laughing Question


W skrócie to chyba ¶r. ciê¿ko¶ci powinien "wyprzedzac" ¶rodek parcia tak ok. o 1 ¶rednicê rakiety. Srodek ciê¿kosci ³atwo wyznaczyæ, a ¶rodek parcia te¿ mo¿na. Najpro¶ciej na p³askim modelu.
Pozdrawiam. L.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Czw Maj 01, 2003 2:00 pm    Temat postu: IGA - 5 Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation
Leszek Smile ca³kowicie siê z tym zgadzam ¶æ. przed ¶p, a jak daleko to kwestia kompromisu konstrukcujnego.
Zale¿no¶æ jest mniej wiêcej taka: im wiêksza jest odleg³o¶æ ¶æ od ¶p tym stabilno¶æ jest wiêksza ,ale i wiêksza sk³onno¶c do reagowania na boczny wiatr. Jedno kryterium przeciw drugiemu, bez mo¿liwo¶ci znalezienia jednego rozwi±zania. Dlatego kompromisowo siê przyjmuje odleg³o¶æ ¶æ od ¶p od 1 do 2 D (gdzie D jest kalibrem).
Narazie muszê znikaæ Crying or Very sad

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Czw Maj 01, 2003 2:42 pm    Temat postu: Re: IGA - 5 Odpowiedz z cytatem

kermit napisa³:
K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation



K³aniam siê cudnie Very Happy Exclamation
Mam wra¿enie, ¿e "obcykany" jeste¶ do¶æ dobrze z SR. Jak masz jakie¶ do¶wiadczenia to mo¿e opisz to na forum Question Wtedy bez zbêdnych komentarzy i ceregieli nie bêdê siê sam wyg³upia³ w te * . Da³em Ci trzy a mo¿e powinienem wiêcej Question Wink . Nie s±dzê aby¶ zawodowo "robi³" w SR ale mo¿e masz z w³asnych prac jakie¶ zdjêcia , filmy itp. Question.



Pozdr. A
Powrót do góry
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Czw Maj 01, 2003 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation
Zastanawiam siê czy publikowanie na forum swojwj historii jest najlepszym pomys³em.
W skrócie :
Zaczyna³em w czasach kiedy za sr i petardy milicja obywatelska nie¼le mog³a wsypaæ na tyln± stronê, a o kamerach wideo albo cyfrówkach nikomu sie jeszcze nie ¶ni³o.
Dlatego mogê tylko liczyæ na w³asn± pamiêæ, bo nawet zdjêæ nie robili¶my.
Te zainteresowania zawiod³y mnie na studia, które nota bene mia³em cholernie ciekawe.
takie tematy jak: termodynamika, aerodynamika, balistyka wewnêtrzna i zewnêtrzna, konstrukcja broni i amunicji etc.etc.
Niestety poza bran¿± jestem od d³ugiego czasu, a wiêc nie bêdê siê zgrywa³ na profesjonalistê, bo nim nie jestem.Tyle tylko,¿e zosta³o mi trochê w g³owie po tych studiach, no i to co sam dawno temu ju¿ sprawdzi³em.
Aktualnie praktykujê sztukê konstruowania.
W tym roku na imieniny zrobi³em sobie prezent i odkopa³em to forum. To jest naprawdê rajcuj±ce Exclamation Exclamation

A co do Cudnie czy piêknie to nie bêdziemy siê chyba licytowali, bo nied³ugo przymiotników zabraknie Exclamation Laughing
Pozdrowienia dla wszystkich Exclamation

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Czw Maj 01, 2003 5:36 pm    Temat postu: Nie.. Odpowiedz z cytatem

kermit napisa³:

Zastanawiam siê czy publikowanie na forum swojwj historii jest najlepszym pomys³em.


Nie zaproponowa³em napisania pamiêtnika Cool . Ju¿ wiemy , ¿e jeste¶ po PW - Instytut Mechaniki i Konstrukcji wiêc czwart± gwiazdkê masz Wink . Po prostu aby awansowaæ trzeba pisaæ, pisaæ i pisaæ - oczywi¶cie z sensem . Albo druga droga do "awansu" - FPR ( Fundusz Przy¶pieszonego Rozwoju Wink - pamietam to z czasów LWP , gdy nosilem gwiazdki na pagonach a jak wygl±da³o to "noszenie" to macie na zdjêciu Razz ).
http://www.pirotechnika.one.pl/pirotechman.jpg
No jest trzecia droga- pisanie do mnie o swoich osiagnieciach. Tak "awansowa³" Chemiker. My¶lê, ¿e trudno "proch wymy¶liæ" ale .... mam pewne osi±gniêcie. Zaproponowa³em nowe paliwo rakietowe ( nigdzie tego nie wyczyta³em w necie ) o skladzie : KNO3 / skrobia/ proszek Mg/ ¯E. Mam nadzieje, ¿e paliwo to wyprze "karmelkê" Wink . No i naturalnie jest to paliwo pirotechmana Wink .


Pozdr. A


PS. Z tym "facetem" na zdjêcie - dzi¶ te same mam tylko oczy. Reszta gruntownie zmieniona, czê¶ciowo przez medyków - chirurgów Wink
Powrót do góry
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Czw Maj 01, 2003 6:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za moich czasów to siê nazywa³o nie IMK ale IBSM Instytut Budowy Sprzêtu Mechanicznego. Niestety nie mogê siê zrewan¿owaæ swoj± fotk± bo nie mam w kompie.

Tak szcerze mówi±c ja mam podobne marzenie Very Happy Exclamation ogl±da³em co¶ podobnego na Discovery ale rakieta by³a zdobyczny V2 na poligonie w USA prawdopodobnie Floryda.

Próbujê siê skontaktowaæ z Ketenem ale nie ma wiadomo¶ci, czy¿by by³ wyjechany Question Smile

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP