Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kooperacja projekt - Finał

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Sob Kwi 15, 2006 4:07 pm    Temat postu: Kooperacja projekt - Finał Odpowiedz z cytatem



Dzisiaj tj. 15-04-2006 projekt Kooperacja doczekał się swojego zwieńczenia.
Rakieta pięknie wystartowała na silniku Olusia 1 M w wykonaniu Pirotechmana, kapitalnie zadziałał system odzysku UUWS 4 II /dwustopniowy/. Spadochrony bez problemów wyzwoliły się z korpusu i otworzyły. Drugi spadochron miał opóźnienie ok. 3 sek.
Rakieta tak jak majestatycznie wystartowała tak też spokojnie wracała na ziemię. Silnik odpalany amatorską stopiną, wyrzutnia z rurki stalowej fi=12mm dł 2,70 m. Słowem warto było czekać na ten dzień Smile

Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim kolegom rakietnikom, którzy bezinteresownie pomogli w tym dziele.
Dziękuję Pirotechmanowi za silnik Olusia 1M /od niego wszystko się zaczęło/
Dziękuję Paulowi S. za układy KMZ-51 oraz paczkę pełną słodkości Smile
Dziękuję Jaskiniowcowi za zaprojektowanie, zbudowanie i uruchomienie Uniwersalnego Układu Wyzwalania Spadochronu oraz za profesjonalne zapalniki

Obserwacje:
1) W korpusie silnika, mniej więcej w połowie długości wypaliła się mała dziurka ok. 2-3 mm prawdopodobnie pod koniec jego pracy

2) Układ UUWS podczas testowania ciągłości drugiego zapalnika podawał sygnał na jedną z diód sygnalizacyjnych a później na drugą. Tak jakby test drugiego obwodu uruchamiał cały układ.


Tutaj można obejrzeć film z lotu

Pozdrawiam świątecznie
wojtek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Kwi 15, 2006 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje, i to wielkie
Trochę trwało, ale warto było. Piękny lot. Zarówno silnik jak i układ odzysku zadziałały super. Szczególnie ważne jest to, że był to (chyba pierwszy) odzysk z wykorzystaniem 2 spadochronów. Zagadało. Nie ma co, fajowe te święta.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wojciech G



Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 63
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Sob Kwi 15, 2006 4:58 pm    Temat postu: Korporacja Odpowiedz z cytatem

Przyłączam się do gratulacji, piękny finał. Pracuję nad tym żebyśmy oprucz oglądania lotu więcej o nim wiedzieli.
Pozdrawiam Wojciech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Sob Kwi 15, 2006 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za gratulacje ale należą się one wszystkim, którzy uczestniczyli w tym projekcie !!! Sam na pewno nie doszedłbym do szczęśliwego finału.

Dziekuję też za cierpliwość rzeczywisćie trochę wody upłynęło ale wszystko to powodowane było głównie względami BHP. Bałem się zaryzykować wystrzelenia ponad kilogramowego obiektu latającego nie mając choćby nadziei na prawidłowy jego odzysk.

Dzięki Kooperacji wszystko udało sie znakomicie Smile

PS
Nieco danych o Kooperacji można przeczytać tutaj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Sob Kwi 15, 2006 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja rowniez chcial bym sie przylaczyc do gratulacji. Naprawde jestem pelen podziwu i ciesze sie, ze projekt zakonczyl sie sukcesem.
Jak sam zauwazyles, tylko wspolnymi silami mozna cos osiagnac. SUPER!!!

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Pon Kwi 17, 2006 9:37 pm    Temat postu: Moje gratulacje Odpowiedz z cytatem

GRATULACJE Exclamation Very Happy

Dopiero dzisiaj przeczytałem o tym historycznym locie.
Teraz wciąż oglądam i słucham, słucham i oglądam. Piękne widowisko !!!
Podziękowania dla konstruktora, Jaskiniowca, Pirotechmana i Paula.
To był cudowny lot - super, super, super.
Takie wydarzenia dodają człowiekowi skrzydeł.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Sro Kwi 26, 2006 8:58 am    Temat postu: Kooperacja - finał Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Szczere GRATULACJE! Wspaniały start, lot i lądowanie, profesjonalne w całym tego słowa znaczeniu. Sprawdza się "stare" powiedzenie, że w "jedności siła". Nareszcie silniki Arka doczekały się udokumentowanego testu w dobrze wykonanym modelu.

Pozdrawiam J.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Nie Cze 04, 2006 1:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety Rolling Eyes

Film1

Film2

Olusię rozerwało , HP za niski ciąg. Być może Olka pękła bo nie skalibrowałem na końcu dyszy. Ale to gdybanie. Paliwko było full wypas, bez por. Resztę dopisze wojtek.


Miłego dnia A
Powrót do góry
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Nie Cze 04, 2006 1:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przynajmniej odzysk zadziałał jak trzeba
Chociaż po wybuchu pewnie nie za wiele zostało do odzyskiwania :-/

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Nie Cze 04, 2006 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chociaż po wybuchu pewnie nie za wiele zostało do odzyskiwania :-/


Wbrew pozorom pierwsza startowała rakieta na Olusi a później ta sama rakieta ale z drugą komorą silnikową na silniku HP

A odzysk rzeczywiście działa wyśmienicie.Smile
więcej o projekcie:tutaj

.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Nie Cze 04, 2006 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paliwko było wg mnie git więc tylko jeden SR zrobiłem. Następny dla wojtka będzie odebrany w teście 1 z 2 - ch. Być może jakiś pęcherz powietrza osłabił mi korus ale na to nie mam rady Rolling Eyes .

W silnikach HP zbyt silnej erozji ulega dysza. Muszę w grafit wejść tylko skąd jego wytrzasnąć Question . Ciag początkowy był do przełkniecia, potem poleciała dysza a za nią ciag.

Pozdr. A

PS. Wg mnie winę za explozje ponosi to ,że nie skalibrowałem na końcu dyszy ( resztki ŻE , szamotu ). Kalibracja powiększa fi krytyczne u mnie o 0,2 - 0,3 mm i wygładza gardziel dyszy. Zapomniałem o tej operacji.
Powrót do góry
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Cze 04, 2006 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arku mam takie pytanko

60 azotan
10 Mg
5 CP i właśnie cóż to??? cukier puder??
20 ŻE

u mnie na tapecie jest coś takiego (ale jeszcze nie ma się za bardzo czym chwalić)

KNO3 60%
Mg 9%
Cukier 11%
ŻE 20%

Arkadiusz ---> CP = cukier puder :- ). Polecam te 9 % Mg.

dzięki
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP