Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Mielenie szelaku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 2:45 pm    Temat postu: Mielenie szelaku Odpowiedz z cytatem

Witam
Powiedzcie mi w czym siê najlepiej mieli szelak.. mam szelak rubin i najpierw wstêpnie mieli³em w m³ynku elektrycznym, by rozwaliæ te kawalki na mniejsze, pó¼niej takie coæ mieli³em w m³ynie kulowym i po 14h bez wielkich rezultatów... przesia³em przez siatkê miedzian± (ok120mesh) i tylko troche by³o py³u.. reszta to mnóstwo drobnych kawa³eczków.
Szelak jest kruchy i teoretycznei ³atwo siê go mieli.. lecz w samym mo¼dzierzu kawa³ki wyskakuj± na ró¿ne strony, a do tego py³ek strasznie sie elektryzuje i przylepia do wszystkiego.
Dochodze do tego ¿e mam szelak, ale ciêzko mi go przekszta³ciæ do postaci u¿ytecznej do mas pirotechnicznych.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
piroman



Do³±czy³: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewiem, mo¿e siê mylê ale szelak chyba rozpuszcza siê w spirytusie Wink tak¿e mo¿esz do danej mieszanki dodaæ szelak w³a¶nie pod postaci± "lakieru", oczywi¶cie zak³adaj±c ¿e masa bêdzie przeznaczona do prasowania, jak we flarach, ¶wiecach dymnych, pompowanych gwiazdkach itp Razz Wiem ¿e ³atwiej byloby z py³em, ale mo¿e da siê w taki sposób jaki opisujê
Je¶li siê mylê z t± rozpuszczalno¶ci± to nie bijcie za mocno
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak szelak doskonale rozpuszcza siê w alkoholu, lecz np. mieszanina zawieraj±ca 20g szelaku, w tym momencie musze 20g rozpuscic w malej ilosci alkoholu i dodaæ go ca³ego.. wiesz nie najgorsza metoda:)
Lecz w³a¶nie i tak chodzi mi o py³ek.. by³o by znacznie ³atwiej.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tchemik



Do³±czy³: 11 Sty 2004
Posty: 496
Sk±d: Bytom

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to skoro dobrze rozpuszcza sie w alkoholu to wykrystalizuj go z alkoholu Wink
Gdy go rozuscisz i odparujesz prawie do sucha to wypadnie ci drobnokrystraliczny osad, a ten juz latwiej ostatecznie zmielic (choc mozliwe ze nie bedzie trzeba).

Pozdrawka
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 3:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tchemik lekko siedze w chemii i próbowalem ró¿nych metod.
Szelak dobrze rozpuszcza siê alkoholu, choæ wymaga to dosæ du¿o czasu, a do tego jak bêdzie odparowywaæ to bêdzie wysychaæ w postaci b³onki, a nie ma³ych kryszta³ow.. choæ jeszcze to sprawdze.
Próbowa³em nawet metody by zrobiæ zawiesinê koloidaln± szelaku.
Zrobi³em r-r alkoholowy i pó¼niej dolalem wody.. powstal piêkny zdyspergowany szelaczek.. przy czym nie wiem jak to przes±czyæ. Bo jak to jest, zwyk³e takie zawiesiny koloidalne przechodz± przez zwyk³e s±czki.Trzeba³o by to jako¶ skoagulowaæ...

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
nilko



Do³±czy³: 21 Mar 2004
Posty: 65
Sk±d: z Miasta na soli

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

No nie wiem P2 ? Mo¿esz spróbowaæ kawa³eczki szelaku pomieszaæ z suchym wêglanem (wodorowêglanem amonu) 50:50 lub w innej proporcji i t± mieszaninê zmieliæ w m³ynku do kawy (elektrycznym).
Po zmieleniu rozsypaæ proszek cieniutk± warstw± w miejscu gdzie nikomu nie bêdzie przeszkadza³ zapach NH3.
Po kilku dniach wêglan-wodorowêglan amonu "ulotni" siê i zostanie proszek szelaku.
Ale czy to siê uda to nie mam pojêcia, bo nie mam szelaku. Tak sobie tylko my¶lê Rolling Eyes

Pozdr.

_________________
Po³owa z³a na tym ¶wiecie wynika st±d, ¿e kto¶ chce czuæ siê wa¿nym.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Artpi



Do³±czy³: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam P2,tak szelak jest wredny do mielenia , ¶liski , jako¶ dziwnie siê niby elektryzuje ,ale chyba mogê pomóc Wprawdzie nie piszesz jak± wielko¶æ ziarna potrzebujesz, ale ja poradzi³em sobie w ten sposób . A mianowicie zamiast kulek do m³yna kulowego wsypa³em ró¿nej wielko¶ci drobnych elementów pozosta³ych po prasach sztancowych . Wygl±da to tak grubo¶æ 3mm d³ugo¶æ 20 mm i 30 mm szeroko¶æ 10 mm s± to pozosta³o¶ci po wykrojniku który robi takie pod³u¿ne otworki w profilach do rega³ów . Kszta³t niema znaczenia , wa¿ne jest to ¿e ma ostre krawêdzie czym wiêcej tym lepiej no i ¿eby taki pojedynczy element trochê wa¿y³ . Ja takie dorwa³em na z³omowcu eleganckie sztuka w sztukê ró¿nej wielko¶ci ocynkowane. Wsypa³em do bêbna razem z szelakiem i mieli³em razem jakie¶ 3 godziny , z tym ¿e po oko³o 0,5 godziny sprawdzi³em czy to siê rozdrabnia do odpowiedniego stanu .Po tym czasie wysypa³em to na gazetê i przesia³em przez drobne sito wprawdzie nie wszystko siê rozdrobni³o do ¿±danej wielko¶ci ale i tak wynik by³ bardzo pozytywny jakie¶ 80% drobnego proszku .A i jeszcze jedno wewnêtrzn± czê¶æ bêbna warto czym¶ wy³o¿yæ bo ostre krawêdzie robi± swoje .Jest jedna ¿ó³ta masa która wymaga sproszkowanego szelaku ale to tak na marginesie , s±dzê ze to powinno spe³niæ twoje oczekiwania .

Pozdrawiam Wink

Diabe³ tkwi w szczegó³ach
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dziêki Artpi...Smile Zobacyzmy co z tego wszystkiego wyjdzie.
A co do rozdrobnienia.. nie mam jakiej¶ wymaganej liczby, lecz jednak rozdrobnienie "cukier kryszta³" mnie nie zadowala Wink
pzdr.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mo¿e zrobiæ m³ynek z dwóch kó³ zêbatych np. pompa olejowa tam jest takie pasowanie ¿e jak co¶ dostanie siê miêdzy nie to zostanie ³adnie zmia¿d¿one tak kilka razy i my¶lê ¿e Ok bêdzie Wink
Powrót do góry
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Czw Lip 21, 2005 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisa³:
Próbowa³em nawet metody by zrobiæ zawiesinê koloidaln± szelaku.
Zrobi³em r-r alkoholowy i pó¼niej dolalem wody.. powstal piêkny zdyspergowany szelaczek.. przy czym nie wiem jak to przes±czyæ. Bo jak to jest, zwyk³e takie zawiesiny koloidalne przechodz± przez zwyk³e s±czki.Trzeba³o by to jako¶ skoagulowaæ...

nie bawilem sie szelakiem, ale z tego co napisales domyslam sie ze szelak nie lubi wody(czyt. nie rozpuszcza sie w niej)
jezeli masz koloid w roztworze wodno-alkocholowym, chcesz uzyskac proszek a szelak nie rozpuszcza sie w wodzie, to chyba najlatwiej byloby... odparowac roztwór.
etanol wrze troche powyzej 70*C, woda w 100*C. jezeli zostawisz roztwór np. na tacy, to po kilku godzinach powinienes miec py³ek. :alkochol odparuje, woda zostanie, szelak nadal bedzie w postaci koloidu
jezeli byc skoagulowal szelak, to proszek bylby bardzo gróby w porównaniu z tym

co ty na to?

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Lip 21, 2005 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja na to jak na lato Wink
Obecnie mam wielki kryzys....Neutral
Jest to jakie¶ rozwi±zanie, ale napewno nie kilka godzin, a co najmniej kilkana¶cie. Ma³o wa¿ne, teraz to ja mam do¶æ wszystkiego, problemy mnie nêkaj±, nie daj± mi spokoju Crying or Very sad
pzdr.
w kryzysie P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lip 22, 2005 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z prostej rzeczy robicie wielkie problemy Wink . Np. mieli³em szelak aby u¿yæ do flar moto. Mieli siê do¶æ dobrze ( p³atki s± kruche ). Sam szelak w trakcie mielenia ma jednak tendencjê do przyklejania siê do tego w czym mielimy ( mo¼dzierz czy tluczek ). Dlatego po pierwszym mieleniu samego szelaku - w ma³ym mo¼dzierzu - mieli³em jego potem razem z Sr (NO3)2. Tak mieli siê gites. Trzeba znale¼æ inny odpowiedni sk³adnik mieszanki ( byle nie chloran i nadchloran ) i razem mieliæ. No i jak pisali¶cie - stosowaæ te¿ r-r w denaturacie. Nawet w postaci gêstej mazi. Piszê o mieleniu drobnych ilo¶ci , du¿e to nale¿y zbadaæ wra¿liwo¶æ uk³adu : wybrany utleniacz np. azotan Sr - szelak. Ale szelaku nie daje siê wiêcej jak kilka %. Uk³ad ze Sr na bank jest bezpieczny.


Piroman2 napisa³:
...teraz to ja mam do¶æ wszystkiego, problemy mnie nêkaj±, nie daj± mi spokoju Crying or Very sad
pzdr.
w kryzysie P2


Pamietaj, ¿e wszystko to ch....j wzglêdem prêdko¶ci ¶wiat³a . Dwa glêbokie wdechy i do boju Wink

Pozdr. A
Powrót do góry
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Sob Kwi 29, 2006 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaki¶ czas temu kupi³em szelak no i nie by³o okazji go przetestowaæ w akcji dzi¶ zabra³em siê do niego z palnikiem dos³ownie pierwsze spostrze¿enia to takie, ¿e faktycznie upierdliwy jest do mielenia, co ju¿ koledzy pisali przede mn±, wiêc nie bêdê siê powtarza³, inni koledzy powtarzaj± wiedzê encyklopedyczn±, ¿e szelak dobrze rozpuszcza siê w etanolu mo¿e i tak, ale jak wrzuci³em do probówki 1g szelaku i zala³em to niewielk± ilo¶ci± etanolu to móg³bym tak do usranej ¶mierci czekaæ a¿ mi siê rozpu¶ci, taki sam test zrobi³em z acetonem wynik ten sam trochê siê rozpuszcza, ale bardzo powoli pewnie z tydzieñ by siê rozpuszcza³, wiêc nie ma, o czym mówiæ. Kolejn± rzecz±, jak± zrobi³em to podgrza³em oba roztwory nad palnikiem i tu mi³a niespodzianka w kila chwil w acetonie rozpu¶ci³ siê szelak trochê d³u¿ej, choæ niewiele trwa³o rozpuszczanie w etanolu. Tak, wiêc je¶li chodzi o rozpuszczalno¶æ to w kulturalnym czasie rozpuszcza siê dobrze, ale w gor±cym etanolu Wink i to trzeba by³o powiedzieæ, (choæ by³o ju¿ wspominane, ale nie w takim kontek¶cie).
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Kwi 29, 2006 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dok³adnie Maxlam..Smile sam wiesz, odgrzeba³e¶ temat miêdzy czasie..
I przeczyta³em te wszystkie posty, metod wiele, ale najprostrza która jak zaczne co¶ kiedys robiæ (czyli tylko jak bêdzie to ju¿ legalne.. Wink ) to wtedy do kulowego z niewielk± ilo¶ci± KNO3 (red gume tak samo mieliæ) i po paru godzinach do wody.. kno3 siê rozpuszcza, szelak i red guma nie, na s±czek i wysuszyæ.
My¶lê ¿e powinno byæ gites.
A rozpuszcanie faktycznie tylko na gor±co...
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP