Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta "Powiew"
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pi± Mar 03, 2006 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !



tak postanowi³em nazwaæ kolejne wcielenie mojego "POWIEWA".
Super Power poniewa¿ start odbêdzie siê na trzech silnikach MaKs-H
o ³±cznym ci±gu ok.80 kg.


a tutaj wstêpna przymiarka w korpusie ...



"POWIEW" od ostatniego startu "urós³" trochê -wzbogaci³ siê o jeden cz³on
-modu³ z kamerk±



która bêdzie uruchamiana automatycznie schodz±c z wyrzutni (linka)



a tak wygl±da ca³o¶æ



REASUMUJ¡C -- zadaniem tej próby bêdzie :
1.Odpalenie jednoczesne trzech silników.
2.Nakrêcenie "oddalaj±cej siê ziemi"-Ksard dziêki za kamerkê Very Happy
3.Odpalenie smugacza (opcja)
Pozdrawiam

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"


Ostatnio zmieniony przez Ma³y dnia Pi± Mar 03, 2006 9:49 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Luk



Do³±czy³: 14 Lis 2005
Posty: 101
Sk±d: Libi±¿

PostWys³any: Pi± Mar 03, 2006 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

A niech mnie Shocked . Ale to bedzie mia³o kopa. No,no ,no !!!. Chyba jednak Ma³y nakreci wczesniej ten filmik OSZ niz Arkadiusz. Naprawde respekt dla Ciebie Ma³y Very Happy Cool . Juz nie moge sie doczekaæ jak to "Maleñstwo" poleci do góry na silnikach o ³acznym ci±gu 800N Twisted Evil . Obawiam sie tylko jednej rzeczy. Mianowicie ta rakieta mo¿e pzekroczyæ prêdko¶æ d¼wieku no i nie wiem czy sie nie rozleci Crying or Very sad.

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Pi± Mar 03, 2006 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja bym siê raczej martwi³ o kamerkê, czy wytrzyma przeci±¿enie, które napewno bêdzie do¶æ znaczne (ile w³a¶ciwie bêdzie wa¿y³ powiew?)
ale zak³adam, ¿e Ma³y wie, co robi.

A co do przekroczenia prêdko¶ci d¼wiêku, to ja bym siê ucieszy³. To dobrze ¶wiadczy o modelarzu, szczególnie, je¿eli WSZYSTKO (w tym silnik) robi sam.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
tryt



Do³±czy³: 19 Maj 2004
Posty: 156
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Pi± Mar 03, 2006 10:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak odpalisz 3 silniki na raz ?
i jak± d³ugo¶æ bêdzie mia³a wy¿utnia?
no i jak± masê bêdzie mia³a rakieta? bo nawet przy masie 4kg stosunek ci±gu do wagi modelu to "tylko" 20:1 Shocked

Gratulacje za piêkne wykonanie
kultura sztabowa na najwy¿szym poziomie Cool
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
wojtek



Do³±czy³: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWys³any: Sob Mar 04, 2006 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ambitne przedsiêwziêcie ! Podziwiam zarówno sam± konstrukcjê jak i widoczny progres w modelarstwie rakietowym. No có¿ po prostu Super.
¯yczê powodzenia !


PS

kamera jest bezprzewodowa ? je¶li tak to jaki ma zasiêg i jak siê sprawuje w terenie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Sob Mar 04, 2006 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
Model nie by³ jeszcze wa¿ony po wprowadzonych zmianach poprzednio wa¿y³ ok.1,3kg. Teraz trzeba dodaæ wagê dodatkowych
2 silników =52dkg wagê dodatkowego cz³onu ok.20dkg,wywa¿enia itp....my¶lê ze w sumie kompletny model nie bêdzie
wiêcej wa¿y³ ni¿ 2,5kg.
Wyrzutnia bêdzie "stara" czyli ta co poprzednio.Silniki odpalane elektrycznie -profesjonalnymi zapalnikami (dziêki Jaskiniowiec Very Happy )
Kamerka jest niewielka typu internetowego - zapisuje w pamiêci co¶ oko³o 60 sekund filmu w rozdzielczo¶ci 320X240.
By³o trochê k³opotu z przystosowaniem jej do szybkiego za³±czania poniewa¿ opcja najd³u¿szego filmowania jest w procedurze
ustawiania aparatu(klawiszologia) procedur± ostatni±.A do tego od momentu ustawienia opcji musi byæ za³±czone
w kilkana¶cie sekund filmowanie gdy¿ inaczej nastêpuje reset (automat).My¶lê ¿e uda³o siê to "rozpracowaæ"
modu³ jest w fazie sprawdzania czy poprawnie filmuje.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Luk



Do³±czy³: 14 Lis 2005
Posty: 101
Sk±d: Libi±¿

PostWys³any: Nie Mar 05, 2006 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Nie chce z³owró¿yæ ale na rakiete przy starcie bedzie dzia³ac ok 30G tak wiêc obawiam sie o wytrzyma³o¶æ takiej konstrukcji. G³owica rakiety powinna byæ zrobiona z w³ókna szklanego lub chocia¿ sto¿ek g³owicy powinien byæ pokryty w³óknem szklanym. Z obliczeñ w SpaceCad rakieta powinna osi±gn±c teoretycznie ponad 2km wysoko¶ci i prêdko¶æ ponad 400m/s. Stateczniki tez powinny byæ wklejone na ¿ywicy i najlepiej obklejone w³oknem szklanym. Przy tak du¿ym przeci±¿eniu mog± zwyczajnie odfrun±c a wtedy rakieta wiadomo jeszcze komu¶ kuku moze zrobiæ. Rakieta jest naprawde super i pomys³ bardzo fajny ale troche mam wra¿enia ¿e porywamy sie z "motyka na s³oñce". Wszystko mo¿e byæ cacy dopóki rakieta nie zbli¿y sie do predko¶ci d¼wiêku. Z tego co pamietam to ta rakieta by³a robiona z rur papierowych a stateczniki by³y z tekstolitu. No w³a¶nie te stateczniki s± do¶c du¿e no i kszta³t te¿ raczej nie stwozony do przekraczanie bariery d¼wiêku. Pisze to wszystko poprostu dlatego ¿e uwa¿am iz ta rakieta jest nie przystosowana do takiej "podró¿y" jak± dobêdzie na tych trzech silnikach. No chyba ¿e Ma³y zrobi³ jakie¶ znacz±ce zmiany w swoim POWIEWIE o których jeszcze nie napisa³. Obawiam sie ¿e ten projekt powsta³ troche na szybciocha tzn: "doczepimy 3 mocne silniki , kamerke i zobaczymy co bedzie". I moze to nie byæ takie proste jak sie wydaje , a ¿al by³oby stracic taka rakietke no i kamerke. Mam nadzieje ze Ma³y zdaje sobie z tego doskonale sprawe no i przygotowa³ odpowiednio swa rakietke.

Pomimo mojego lekkiego sceptycyzmu mam nadzieje ze rakietka powróci na ziemie "ca³a i zdowa". I bêdzie to pierwszy sfilmowany i udokumentowany na naszym forum prawdziwy Hight Power Rocetry.
Tym lepiej gdyby uda³o sie przekroczyc predkosæ d¼wieku.

Pozdr.Luk


Ostatnio zmieniony przez Luk dnia Sro Mar 08, 2006 7:43 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Nie Mar 05, 2006 3:54 pm    Temat postu: Testowanie kamery Odpowiedz z cytatem

Witam

Chcia³em poinformowaæ, ¿e dzisiaj przetestowa³em kamerkê w próbach naziemnych.
Jest OK - kamera dzia³a prawid³owo.

Zastanawiam siê tylko, jak± opcjê wybraæ podczas pierwszego lotu?
Do dyspozycji mamy:

1. 11 sekund nagrania z rozdzielczo¶ci± 320x240
2. 40 sekund nagrania z rozdzielczo¶ci± 176 x 144

Jako¶æ nagrañ nie jest rewelacyjna, ale w pierwszej opcji jako¶æ nagrania jest do zaakceptowania.
Czas 11 sekund pozwoli zarejestrowaæ fazê wzbijania siê rakiety do osi±gniêcia maksymalnego pu³apu.

Pojawi³y siê g³osy, czy model wytrzyma próbê z uwagi na zaadoptowania jej na potrzeby lotu z 3-ma silnikami.
Rzeczywi¶cie rakieta mo¿e zbli¿yæ siê do granicy lotu z prêdko¶ci± blisk± 1M, chocia¿ wg moich wyliczeñ granicy tej nie przekroczy.
Wysoko¶æ obliczeniowa powinna wynie¶æ ok 1000 m a czas wzbijania siê na maksymalny pu³ap to 11 sek.

Sam jestem ciekawy jak wyjdzie ten eksperyment.
Je¶li powiedzie siê, to bêdzie to historyczny lot z dwóch powodów:
1. rejestracja filmowa lotu z pok³adu rakiety
2. u¿ycie do napêdu modelu baterii 3 silników

Jak widzicie, dzia³amy bez przerwy i mo¿e jeszcze uda siê Was zaskoczyæ w najbli¿szym czasie jeszcze innymi ciekawymi eksperymentalnymi lotami.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Nie Mar 05, 2006 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...............Obawiam sie ¿e ten projekt powsta³ troche na szybciocha tzn: "doczepimy 3 mocne silniki , kamerke i zobaczymy co bedzie".

Witam !
Mo¿e masz i trochê racji ale i tak nie by³o to wszystko takie ³atwe i szybkie do przygotowania.Na modelu nie zale¿y mi tak bardzo (i tak sta³ sobie w piwnicy) Ksard my¶lê ¿e tak¿e liczy siê ze strat± kamerki.Jest okazja to niech siê "Powiew" przys³u¿y dobrej sprawie.Jak skoñczy marnie to bêdzie pretekst do zbudowania nowej rakiety Very Happy
Panowie wiêcej oooptymizmu !!!!!!!!!!

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tomek J.



Do³±czy³: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWys³any: Sro Mar 15, 2006 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
no cos piêknego. To bêdzie ciekawe do¶wiadczenie odpalic 3sr równocze¶nie i jeszcze to sfilmowaæ z pok³adu modelu. Ciekawe czy sie uda? Kiedy nast±pi odpalenie? ¯ycze udanego testu.


Pozdrawiam

Tomek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Czw Mar 16, 2006 6:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i mam nadzieje ze film z ziemi równiez bedzie ( w sumie jak molem w to w±tpiæ...)
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Pi± Mar 17, 2006 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma³y napisa³:
...... Ksard my¶lê ¿e tak¿e liczy siê ze strat± kamerki.Jest okazja to niech siê "Powiew" przys³u¿y dobrej sprawie.


Witam
W tego typu dzia³aniach zawsze nale¿y liczyæ siê z niepowodzeniem, ale udostêpniaj±c kamerê Ma³emu my¶la³em o sprawdzeniu pomys³u, o którym pisa³em ju¿ dawno - patrz tutaj tz. FPPC - czyli Fotograficzny Pomiar Punktów Charakterystycznych.
Jest to metoda pomiarowa maj±ca na celu okre¶lenie prêdko¶ci lotu rakiety wymy¶lona przeze mnie na potrzeby projektu HIPERSONAL.

Lot rakiety Powiew 2 jest wstêpem do badañ nad t± metod±.
Je¶li eksperyment powiedzie siê, to nastêpny test kamery przewidujê w locie nowej rakiety LACERTA napêdzanej silnikiem typu ROFAX.
Ró¿nica w testach polegaæ bêdzie na tym, ¿e w locie Powiewa 2 kamera rejestrowaæ bêdzie obraz widziany niejako z boku rakiety a w drugim przypadku oko kamery bêdzie rejestrowaæ to, co dzieje siê pod rakiet±.
Ale to ju¿ inna historia.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pi± Kwi 21, 2006 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
W koñcu zrobi³o siê z deka cieplej i mo¿na pomy¶leæ powa¿nie o lotach rakiet.Wczoraj ustalili¶my wstêpny termin wyprawy na "poligon"
na 7 maja.Jak tylko nic nie stanie na przeszkodzie "Powiew" i parê innych projektów powinno oderwaæ siê od ziemi.



Albo i nie hehe Very Happy po ostatecznym wa¿eniu "Powiew" wa¿y 2,9 Kg
z czego :
g³owica z wywa¿eniem -738 g
cz³on silniki + kamera - 1475g
pozosta³y korpus + cz³on KMZ + ¶wieca dymna + spadochron- 653g
Pozdrawiam

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Kwi 21, 2006 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ma³e takie pytanko czy kamerka bêdzie "patrzeæ" z boku w osi czy jest przewidziane jakie¶ lustereczko by mog³a "patrzeæ" w dó³ a je¶li tak to dlaczego ni± ma owiewki Wink[/img]
Powrót do góry
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pi± Kwi 21, 2006 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
Gdybym robi³ to jeszcze raz to kamerka by³aby umieszczona gdzie indziej i inaczej ale na dzieñ dzisiejszy patrzy w bok. Ma ona do¶æ du¿y k±t widzenia i powinno byæ dobrze -no chyba ¿e obruci siê rakieta "okiem" w niebo.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Bartosz J.



Do³±czy³: 30 Mar 2004
Posty: 73
Sk±d: pomorze

PostWys³any: Pi± Kwi 21, 2006 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Z tego co widze to smugacz bedzie opalany lontem od gazow ladunku miotajacego - czy tak? Wink Jak jest on skonstruowany? Ladunek o spalaniu czolowym na karmelce? Jaki jest czas jego dzialania?

pozdrawiam serdecznie

Bartek

_________________
www.hpr.blo.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pi± Kwi 21, 2006 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bartosz J. napisa³:
Witam!

Z tego co widze to smugacz bedzie opalany lontem od gazow ladunku miotajacego - czy tak? Wink Jak jest on skonstruowany? Ladunek o spalaniu czolowym na karmelce? Jaki jest czas jego dzialania?

pozdrawiam serdecznie

Bartek

Witam !
Tak odpalany od ³adunku miotaj±cego lontem.Co do zawarto¶ci to nic bli¿ej nie mogê powiedzieæ poniewa¿ ¶wieca(czerwona)
zosta³a kupiona w sklepie z fajerwerkami - nie przeprowadza³em testów-poniewa¿ "robi" ona za "dobre"
bo u¿yteczne wywa¿enie - aczkolwiek za ma³e .
Przeco musia³em w³o¿yæ do czuba spor± ilo¶æ "biernego"balastu.¦wieca podwieszona jest do haka linki g³ównej a na drugim
koñcu widaæ druciane "w±sy"utrzymuj±ce ja w po³o¿eniu ¶rodkowym w korpusie.
Na zdjêciu jest dodatkowo owiniêta foli± aluminiow±.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Luk



Do³±czy³: 14 Lis 2005
Posty: 101
Sk±d: Libi±¿

PostWys³any: Nie Maj 07, 2006 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i co ze startem Question . Odby³ siê czy zosta³ prze³ozony Question . Bardzo interesuje mnie dalsza czê¶æ "przygód" z POWIEWEM Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pon Maj 08, 2006 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
Niestety start-starty rakiet zosta³y prze³o¿one na sobotê 13 maj-je¶li oczywi¶cie aura dopisze i nie bêdzie innych przeszkód Very Happy

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Wto Maj 16, 2006 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no i jak tam Smile widzia³em fotorelacjê ze zdjêciami powiewa, odby³ siê wreszcie start czy jeszcze nie Question jak tak to czekamy z niecierpliwo¶ci± na film Cool Wink
_________________
http://s3.bitefight.pl/c.php?uid=79647 - kliknij!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
Strona 5 z 6

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP